Domowe sposoby na filtrowanie wody

Do czego służy dzbanek filtrujący?
Luty 10, 2019
Filtrowanie wody czy filtracja wody jest konieczna
Filtrowanie wody: czy filtracja wody jest konieczna?
Luty 25, 2019
Pokaż wszystkie
Domowe sposoby na filtrowanie wody

Duży wpływ na smak naszych potraw ma woda, której używamy do ich przygotowywania. Odpowiednio oczyszczona nie tylko sprawi, że dotychczas parzona kawa będzie nam lepiej smakować, ale przede wszystkim stanie się o wiele zdrowsza.

Najczęstszą przyczyną awarii pralek, żelazek, czy czajników jest właśnie woda, a dokładniej – zwarta w niej sól, która tworzy osad, kamień. Jak zatem poradzić sobie z zanieczyszczoną wodą w domowych warunkach?

Destylacja

Jest to proces nieco pracochłonny, ale skuteczny. Wodę podgrzewamy w aparaturze ze stali nierdzewnej lub ze szkła boro-krzemowego. Wytwarzana w ten sposób para wodna daje nam pozbawioną zanieczyszczeń „rosę”. Substancje mineralne zostają usunięte. Ten sposób nie daje nam pełnego efektu filtracji, gdyż nie usuwa zupełnie dwutlenku węgla czy amoniaku, jednak są ich na tyle małe ilości, że możemy stosować tę metodę.

Jednak picie wody destylowanej przez dłuższy czas może spowodować demineralizację, czyli wypłukanie organizmu z soli mineralnych, co w przyszłości obciąży organy wewnętrzne. Z tego powodu warto mieć opcję zastępczą.

Gotowanie wody

Zamiennikiem lub uzupełnieniem poprzedniej metody może być gotowanie wody. Nawet jeżeli mamy pewność, co do solidnie zdezynfekowanej wody chlorem przez zakłady wodociągowe, to nigdy nie możemy w 100% stwierdzić, że nie została ponownie zakażona w rurach. Gotowanie sprawi, że zanieczyszczenia zostaną usunięte. Nawet woda ze studni powinna zostać poddana oczyszczeniu ze względu na różnego rodzaju pestycydy, które dostając się w głąb ziemi, zatruwają wodę.

Należy pamiętać, aby proces gotowania nie był zbyt długi, gdyż im dłużej to robimy, tym więcej ubywa czystej wody, a zostają zagęszczone substancje rozpuszczone, w tym sól odpowiedzialna za kamień, który niszczy czajniki, pralki i garnki.

Stosowanie filtrów do wody

Montowanie tych urządzeń na wylewce kranowej stanowi ostatni „punkt kontrolny”, zanim pobierzemy wodę. Zawarty w nich filtr ma za zadanie zatrzymać zanieczyszczenia spowodowane awarią sieci lub przestarzałymi rurami kanalizacyjnymi

Przy wyborze takiego filtra należy zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonany. Wadą sznurka i włókna jest tworzenie środowiska, które umożliwia rozwój bakterii, przez co otrzymana woda nie będzie w pełni czysta.

Lepszą propozycją są zawierające węgiel aktywny filtry Dafi dostępne w ofercie polskiego producenta. Absorbują detergenty i zanieczyszczenia organiczne. Są aż trzy opcje montażu tego typu filtrów: bezpośrednio na wylewce kranowej, przy głównym zaworze wody, a także wolnostojące dzbanki filtrujące z wkładem umieszczonym zewnętrz. Te ostatnie są bardzo wygodne w użytkowaniu, gdyż niezależnie od ilości ujęć wody potrzebujemy tylko jednego dzbanka.

Jeżeli zdecydujemy się na trzecią metodę filtracji, nie możemy zapomnieć o regularnej wymianie filtrów – co najmniej raz w miesiącu. Ciekawą i wygodną opcją jest aplikacja, która wysyła nam o tym powiadomienia.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania strony, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch i prowadzić działania marketingowe.
Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ok